9 Adımda Zorunlu Deprem Sigortası

1-Depreme karşı bir devlet güvencesidir.

Zorunlu Deprem Sigortası devlet tarafından sunulan bir güvencedir. Bu sigorta, konutları depreme ve depremin doğrudan neden olduğu yangın, infilak, yer kayması ve tsunami gibi afetlere karşı güvence altına alır.

2-Sahip olmak çok kolaydır.

Evlerinin ve ailelerinin geleceğini güvence altına almak isteyen konut sahipleri, en yakın sigorta acentesine veya banka şubesine giderek sigortalarını yaptırabilir. Konut ve kimlik bilgilerini beyan eden herkes poliçe sahibi olabilir.

3-Primleri herkesin alım gücü dahilindedir.

Yıllık olarak düzenlenen poliçelerin prim tutarları konutun yapı tarzına, brüt yüz ölçümüne ve bulunduğu bölgenin deprem riski derecesine göre hesaplanır. DASK prim tutarını, tüm vatandaşların karşılayabileceği seviyede tutmaya özen gösterir.

4-İndirim seçenekleri de sunulur.

İnşaat ruhsatı tarihi 2007 yılı ve sonrası olan binalar için %10 oranında indirim uygulanır. Poliçesini yer yıl yenileyen poliçe sahipleri de yenileme indiriminden faydalanır. Bu iki indirimden aynı anda faydalanmak mümkündür.

5-"Yeni Hayat" ALO DASK arandığında başlar.

Poliçe sahibi, evi depremde hasar gördüğünde ilk olarak ALO DASK 125 Çağrı Merkezi’ne başvurur. Yetkiliye, poliçe ve/veya vatandaşlık numarası, depremden hasar gören konutun açık adresi ve telefon numarasının verilmesi hasar takip dosyasının açılması için yeterlidir.

6-Hasar hemen tespit edilir.

Sigortalının hasar başvurusunun ardından DASK Hasar Tespit Görevlisi sigortalı konutları ziyaret eder. Böylece uygun olan en kısa sürede hasar tespit edilerek, tazminat tutarı belirlenmiş olur.

7-Zarar en kısa sürede karşılanır.

Tazminat en kısa zamanda, DASK tarafından tapuda adı geçen Hak Sahibi’nin banka hesabına yatırılır. Hak Sahibi, adına yapılan tazminat ödemesini en yakın banka şubesinden teslim alır.

8-Hayat "daha çabuk" düzene girer.

Zorunlu Deprem Sigortası sahipleri, depremin evlerine verdiği maddi zararı hızlı ve kolayca giderme olanağı yakalar. Bu ‘hayati’ olanak, hayatın kısa sürede kaldığı yerden devam edebilmesini mümkün kılar.

9-Deprem geçecek hayat devam edecek.

Zorunlu Deprem Sigortası ile geleceğinizi ve sevdiklerinizi güvence altına alırsınız. Sadece bununla da kalmaz, olası bir deprem felaketinde, başkalarının da hayatına ‘yeniden’ ışık doğmasına aracılık etmiş olursunuz.

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ